Telefon:
 507 198 995 

 E-Mail:
 kontakt@gg-it.pl 

 Znajdz nas na:
 Facebooku

 Subskrybuj:
 YouTube

Układ chłodzenia - jak o niego zadbać?

 

Kurz możę doprowadzić do powaznych zmian w funkcjonowaniu komputera. Zaniedbanie w zakresie czyszczenia i konserwacji komputera może być naprawdę groźne w skutkach. W ekstremalnych przypadkach kurz w komputerze może doprowadzić nawet do uszkodzenia podzespołów, a z całą pewnością nie poprawia on wydajności urządzenia, dlatego warto usuwać go na bieżąco. Najczęstrzymi objawami, które wskazują na to, że twój komputer jest mocno zabrudzony i wymaga czyszczenia, należą:

 

Głośna praca wentylatorów

Jeśli wentylatory pracują z pełną mocą może to być znak, że podzespoły przegrzewają. Może być to wynikiem nadmiernego nagromadzenia się kurzu we wnętrzu obudowy twojego komputera.

 

Problemy z uruchamianiem i wyłączaniem urządzenia

Mogą wskazywać na mocne zakurzenie poszczególnych podzespołów.

 

Częstsze niż zwykle zawieszanie się systemu

Nie musi być związane z zabrudzeniem urządzenia, ale nadmiar kurzu na podzespołach i systemie chłodzenia na pewno nie pomoże uporać się z tym problemem. 

 

 

Jak porządnie wyczyścić komputer?

Zabrudzenia zewnętrzne dość łatwo zauważyć i usuwać na bieżąco. Czyszczenie komputera w środku obudowy wymaga chwili czasu i zastosowania odpowiednich materiałów.

Należy wykonywać je co jakiś czas, nawet profilaktycznie. Warto zacząć od oczyszczenia obudowy z zewnątrz to zredukuje ilość kurzu, która mogłaby się dostać do środka.

 

Co dalej?

Kolejny krok to otworzenie obudowy i usunięcie nadmiaru kurzu ze środka. W tym celu nie należy używać odkurzacza, ale sprężonego powietrza i specjalnych szmatek, które nie pylą.
Jeśli zabrudzenia są ekstremalnie intensywne, warto dokładnie oczyścić każdy element komputera nawet jeśli to oznacza konieczność demontażu wielu komponentów.


Należy przyłożyć się do czyszczenia zasilacza, gdyż brudzi się on niezwykle łatwo

Często wystarczy zastosowanie sprężonego powietrza. Jeśli jednak zasilacz jest bardzo silnie zabrudzony, może zajść konieczność jego rozkręcenia. Wnętrze można oczyścić przy pomocy delikatnego pędzelka. W specjalistyczne narzędzia i akcesoria do sprzątania podzespołów można zaopatrzyć się w większości sklepów komputerowych.


Bardzo ważne jest także dokładne czyszczenie wentylatorów

Tą operację również można wykonać przy pomocy sprężonego powietrza. W przypadku większych zabrudzeń, wentylator należy zdemontować i oczyścić oddzielnie.